Jak odświeżyć ściany bez malowania: Alternatywne techniki dekoracyjne

Bez malowania, a jednak nowe – alternatywne techniki dekoracyjne dla ścian

Nie ma nic bardziej przyjemnego niż odświeżenie wnętrza, zwłaszcza części, która na co dzień jest w centrum uwagi – salonu, sypialni czy kuchni. Niekoniecznie musimy decydować się na drogie malowanie ścian czy tapetowanie. W naszym artykule przedstawimy alternatywne techniki dekoracyjne, dzięki którym w prosty i szybki sposób odświeżysz swoje ściany.

Ściany w stylu industrialnym

W ostatnim czasie bardzo modne stały się wnętrza utrzymane w stylu industrialnym, do którego charakterystyczne są surowe, betonowe ściany. Na rynku dostępne są farby, które pozwalają na uzyskanie takiego efektu bez konieczności budowania przy ścianie warstwy betonu. Co ciekawe, takie ściany szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu z meblami z naturalnego drewna.

Akcent kolorystyczny za pomocą naklejek ścienych

Jeśli szukasz sposobu na szybkie i tanie odświeżenie wnętrza, skorzystaj z naklejek ścienych. Dzięki nim łatwo stworzyć nastrojową aranżację, bez konieczności szukania odpowiedniej tapety czy decydując się na malowanie. Naklejki w różnych kształtach i kolorach to sposób na łatwe stworzenie unikatowego wystroju.

Tapeta samoprzylepna

Tapetowanie to prace, które nie każdy z nas potrafi wykonać. Na szczęście, na rynku dostępne są tapety samoprzylepne, dzięki którym nie musimy się martwić o klejenie. Ta alternatywna technika dekoracyjna daje nam wiele możliwości – od klasycznych kwiatowych wzorów po nowatorskie grafiki i napisy.

Ściany ozdobione farbą magnetyczną

Jeśli w Twoim domu mieszka kilkulatek, skorzystaj z alternatywnych technik dekoracyjnych, które sprawią mu prawdziwą frajdę. Farba magnetyczna pozwala na łatwe przyczepienie różnych elementów, jak na przykład listew magnetycznych, magnesów, czy rysunek wykonany kredą. Ten zabieg doda ścianie nieco bajkowego klimatu.

Ściana w stylu fresku

Jedną z najnowszych propozycji wśród alternatywnych technik dekoracyjnych jest farba do ścian, która umożliwia na stworzenie fresku. W odróżnieniu do klasycznego malowania, malowanie freskiem polega na nakładaniu kolejnych warstw farby, co daje efekt pięknej, marmurkowej powierzchni. Stylowe, a zarazem nowoczesne.

Ściany w stylu boho

Boho to styl charakterystyczny zarówno dla ubrań, jak i aranżacji wnętrz. Na ścianach w stylu boho, ważna jest różnorodność wzorów i kolorów. Jeśli chcesz taką aranżację w swoim domu, zdecyduj się na naklejki w kwiaty, kolorowe kolaże, czy tradycyjne afrykańskie wzory.

Dechy na ścianie

Jeśli kochasz styl prowansalski, to odśwież wystój ścian – pozwól sobie na powieszenie pionowych desek, które idealnie wpasują się w klimat południowej Francji. W tle do dech możesz rozwiesić ulubione obrazki, zdjęcia, czy lampki.

Podsumowanie

Odświeżenie ścian w domu nie musi być skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem. Alternatywne techniki dekoracyjne pozwalają nam na łatwe i szybkie zmiany. Wystarczy jedna nietypowa ścianka, a całe pomieszczenie nabierze nowego, niebanalnego charakteru. Są to przede wszystkim farby w efekcie betonowej ściany, naklejki ścienne, tapety samoprzylepne, farba magnetyczna, fresk, styl boho oraz dechy na ścianie.