Przeprowadzka na wieś – zastanów się, czy jesteś gotowy

Mieszkanie na terenach wiejskich wymaga więcej obowiązków niż życie w mieście. To mnóstwo pracy każdego dnia! Najgorszą formą oszacowania jest niedoszacowanie, dlatego zanim przeniesiesz się na wieś, rozważ, czy jesteś na to gotowy i przygotowany psychicznie oraz fizycznie. Od komun hipisowskich z lat 60-tych i 70-tych XX wieku, do współczesnej mody na małe domki, ludzie często nie potrafią oszacować, jak wiele pracy wymaga samodzielny styl życia.

To dlatego całe pokolenia ludzi uciekały niegdyś ze wsi i osiedlały się całymi rodzinami w mieście – był to o wiele łatwiejszy styl życia. Nie oznacza to, że jeden jest lepszy od drugiego, ponieważ oba mają swoje zalety i wady. Ale oczywiście więcej pracy wymaga wydobycie wiadra wody ze studni, kręcąc korbą, niż odkręcenie kranu. Zdajesz też sobie na pewno sprawę, że ciężej jest rąbać drewno opałowe, nosić je ze sobą, odpowiednio składować, a potem dorzucać do kominka, niż nacisnąć przycisk na termostacie ściennym. Ale nie zapominaj: samowystarczalność oznacza, że polegasz na sobie, a nie na kimś innym.

W tym tkwi jej piękno i siła. Stajesz się architektem swojego życia i budujesz je dokładnie tak, jak lubisz, jedno zadanie na raz. Po prostu musisz być skłonny do przyjmowania życia na wsi ze wszystkimi jego urokami. Ale w zamian otrzymasz świeższe powietrze, codzienny dostęp do dzikiej przyrody, możliwość kształtowania swojego losu i bycia samemu sobie szefem. Ponieważ coraz więcej ludzi ceni niezależność i samowystarczalność, i są gotowi na pewne poświęcenia, przeprowadzka na wieś wydaje się coraz bardziej kusząca, nawet mimo potrzeby przestawienia się do innych warunków życia.