Remont korytarza: Pomysły na zmianę oświetlenia i dekoracji w korytarzu

Wprowadzenie
Remont korytarza to świetna okazja, aby odświeżyć i nadać nowego charakteru naszemu domowi. Korytarz jest centralnym punktem naszego mieszkania, którego wygląd i styl wpływają na wrażenie, jakie robi całe mieszkanie. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na zmianę oświetlenia i dekoracji, które pomogą w metamorfozie naszego korytarza.

 1. Oświetlenie – istotny element korytarza
  Pierwszym krokiem do odświeżenia korytarza jest wymiana oświetlenia. Niezależnie od tego, czy mamy korytarz z oknem, czy bez, np. zamiast okna mamy odcinek ściany, warto pomyśleć o dobrym oświetleniu, które dodatkowo ożywi naszą przestrzeń. Na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia, np. kinkiety, lampy wiszące, plafony, oprawy punktowe, które z powodzeniem stosujemy w różnych miejscach praktycznie w każdym pokoju.

 2. Lampy wiszące
  Jeżeli zdecydujemy się na lampę wiszącą w korytarzu, najlepiej zainstalować ją na odpowiedniej wysokości, aby nie kolidowała z barem lub szafką, ale z drugiej strony aby nie była zbyt blisko podłogi. Do wyboru mamy lampy wiszące w różnych kolorach, kształtach i materiałach, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby była ona w spójnej stylistyce z dekoracją korytarza i resztą wnętrza.

 3. Kinkiety
  Kinkiety to świetne rozwiązanie, szczególnie gdy nie mamy zbyt dużego korytarza, ponieważ nie zabierają miejsca na podłodze. Kinkiety warto umieścić na wysokości około 180 cm, aby było one na wysokości naszych oczu, a nie zbyt blisko podłogi. Dzięki temu dodatkowo optycznie uwydatnimy wysokość naszego korytarza.

 4. Plafony i oprawy punktowe
  Jeśli nasz korytarz jest większy, możemy pomyśleć o plafonie lub oprawach punktowych, które rozświetlą całą przestrzeń. Warto wybierać modele o rozproszeniu światła, dzięki czemu unikniemy cieni. Plafony i oprawy punktowe powinny być zgodne z naszym stylem aranżacji wnętrza. Jeżeli charakter korytarza jest bardziej nowoczesny, idealnie sprawdzi się minimalistyczny plafon lub model z efektem wizualnym, np. lustrzaną powierzchnią.

 5. Dekoracja ścian w korytarzu
  Korytarz to świetne miejsce na eksperymentowanie w zakresie dekoracji ścian – warto pamiętać, że jednolitej powierzchni warto dodać jakieś elementy, np. szafki, wieszaki, lustra, czy plakaty. Można też zainspirować się sztuką, np. wybierając duże abstrakcyjne obrazy lub galerie zdjęć. W korytarzu warto także zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę wnętrza – kolory ciemne wprowadzą do korytarza tajemniczy klimat, natomiast jasne nastrój letni i pogodny.

 6. Lustra
  W korytarzach, szczególnie tych małych, warto stosować lustra, ponieważ optycznie powiększają one przestrzeń i dodają światła. Można je umieścić na powierzchniach ścian, w ramkach, lub wbudować w drzwi szaf.

 7. Dywany i chodniki
  Dywaniki i chodniki to świetny element dekoracyjny naszego korytarza – szczególnie warto rozważyć tę opcję, gdy nasze podłogi mają kamień lub płytki. Dywany i chodniki urozmaicą wygląd podłogi i pomogą w wykreowaniu przytulnego klimatu. Wybierając odpowiedni dywan warto zwrócić uwagę na podobieństwo kolorów do tła, na którym się znajduje oraz na jego fakturę.

Podsumowanie
Korytarz to miejsce, które często jest pomijane w procesie dekoracji wnętrz, a jednocześnie jest centralnym punktem naszego mieszkania. Wymiana oświetlenia i dekoracji w korytarzu to świetna okazja aby odmienić nasze wnętrze. Dzięki odpowiedniej aranżacji korytarz stanie się bardziej funkcjonalnym i pięknym przestrzenią – zarówno dla nas i naszych gości.