Domowa energia odnawialna: Jak wykorzystać odnawialne źródła energii w domu

Odnawialne źródła energii – co to właściwie jest?

Odnawialne źródła energii to takie, które w odróżnieniu od paliw kopalnych, są w stanie się odnawiać. W tym przypadku mówimy o energii pochodzącej z wiatru, słońca, wody i biomasy. Skutkiem wykorzystywania tych źródeł jest redukcja emisji CO2. Energia odnawialna jest nie tylko korzystniejsza dla środowiska, ale może też przekładać się na zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej oraz ogrzewania mieszkania czy domu. Jak możemy wykorzystać odnawialne źródła energii w naszym domu?

  1. Panele słoneczne

Panele słoneczne wykorzystują moc słonecznych promieni, tuszując ją na elektryczność. Ten rodzaj energii może być wykorzystywany na wiele sposobów: do oświetlania domu, podgrzewania wody użytkowej czy do produkcji energii elektrycznej. Panele słoneczne mogą być montowane zarówno na dachu, jak i na ziemi. W razie potrzeby można je również rozszerzać.

  1. Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują ciepło z ziemi, powietrza czy wody do ogrzewania domu. Pompy ciepła mogą przyjmować różne formy i być wykorzystywane w różnych sytuacjach. Popularnym rodzajem pomp są pompy powietrzne. Pompy ciepła są ekonomiczne i zmniejszają emisję CO2 z ogrzewania.

  1. Wiatraki łopatkowe

Wiatraki łopatkowe to kolejne, coraz popularniejsze, źródło energii odnawialnej. Wiatraki produkują energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii cinetycznej wiatru na energię elektryczną. Mogą być one montowane u osoby prywatnej, domu czy używane w budownictwie przemysłowym.

  1. Biomasa

Biomasa to produkt z roślin, którego właściwości energetyczne mogą być wykorzystywane w różnych celach, od ogrzewania mieszkań i domów, do produkcji prądu. Do najpopularniejszych rodzajów biomasy należą: pellet, wysuszony drewniany odpad, trociny lub gałęzie, a także słoma. Wykorzystywanie biomasy jako źródła energii pozwala na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

  1. Rekuperacja

Rekuperacja to system wentylacji w pomieszczeniach zapewniający odświeżenie powietrza, a przy tym umożliwiający zmniejszenie kosztów ogrzewania domu poprzez odzyskanie ciepła z odprowadzanego powietrza.

  1. Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki wody deszczowej umożliwiają zbieranie wody opadowej, którą następnie można wykorzystać do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Zbiorniki wody deszczowej pozwalają na obniżenie kosztów zużycia wody.

  1. Systemy fotowoltaiczne

Systemy fotowoltaiczne pozwalają na przekształcenie energii słonecznej na energię elektryczną. System taki składa się z paneli fotowoltaicznych oraz instalacji elektrycznej. Dzięki temu, w domu można wykorzystać energię elektryczną pochodzącą z odnawialnego źródła.

Podsumowanie

Mając na uwadze zmieniającą się rzeczywistość, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w swoim domu. Dzięki tym źródłom, można obniżyć koszty energii, zmniejszyć emisję CO2 oraz korzystać z ekologicznych rozwiązań. Odnawiane źródła energii to przyszłość, która powinna zainteresować każdego z nas.