Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach

Kto w czasie wycieczki po Katowicach ma zamiar ujrzeć najważniejsze budowle tego miasta, ten koniecznie powinien odwiedzić gmach Sejmu Śląskiego. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Powstanie gmachu Sejmu Śląskiego było związane z tak ważnym dla mieszkańców Śląska wydarzeniem, jak powstanie województwa śląskiego i nadanie mu autonomii. Sejm Śląski otrzymał w związku z tym szerokie kompetencje. Mógł decydować o wewnętrznej polityce województwa śląskiego, kierując jego administracją i gospodarką. O ogromnej roli Sejmu Śląskiego w okresie międzywojennym przypomina do dziś potężny gmach, zbudowany w latach 1925-1929. Elewacje wykończone piaskowcem, wspaniałe wejścia prowadzące do wnętrza tej ogromnej budowli – wszystko to miało podkreślać rangę Sejmu Śląskiego. Zadbano też o wnętrza. W gmachu tym do dziś zachwyca Sala Sejmowa, będąca zresztą inspiracją dla tej sali, która dziś służy polskim posłom w Warszawie. Pięknie prezentują się tu również takie wnętrza, jak Sala Marmurowa oraz Sala Boazeryjna. Inne ciekawostki, z których gmach sejmowy w Katowicach jest tak dumny, to mogący się pochwalić wyjątkowym systemem zabezpieczeń skarbiec oraz winda „paciorkowa”. Z takim dźwigiem okrężnym na terenie Polski można się spotkać tylko w trzech miastach: Katowicach, Opolu oraz we Wrocławiu.

Potężne budowle, wznoszone w okresie międzywojennym, stanowią ciekawą kolekcję zabytków, którym w czasie wycieczki po Katowicach z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Gmach Sejmu Śląskiego zajmuje w tym gronie miejsce wyjątkowe, zarówno ze względu na swą formę, jak i rolę, jaką odegrał on w dziejach miasta oraz całego województwa śląskiego.