Praktyczne porady budowlane: Jak wykonać instalację wodno-kanalizacyjną w domu

Instalacja wodno-kanalizacyjna – podstawowe informacje

Każdy dom, bez względu na jego wielkość, wymaga instalacji wodno-kanalizacyjnej. To właśnie dzięki niej woda pitna łączy się z domowym systemem, a niewłaściwa obsługa instalacji może spowodować poważne komplikacje. W poniższym artykule przedstawimy praktyczne porady budowlane, dzięki którym będziesz mógł zbudować solidną instalację wodno-kanalizacyjną.

Wybór właściwych materiałów

Wybór odpowiednich materiałów jest kluczowy przy wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych. PVC, miedź i stal nierdzewna to najczęściej stosowane materiały, gdyż są trwałe oraz odporne na korozję. Musisz pamiętać o tym, że wykorzystanie nieodpowiednich materiałów może spowodować wycieki, co z kolei może prowadzić do powstała uszkodzeń w domu.

Planowanie

Przed przystąpieniem do instalacji, warto przemyśleć jej rozmieszczenie w domu. Należy dokładnie zaplanować umieszczenie rur, złączek oraz kranów, tak aby cały system działał w optymalny sposób. Trzeba też pamiętać, że w nowo budowanych domach instalacje wodno-kanalizacyjne powinny być wykonywane na etapie budowy.

Umieszczenie przyłącza wodnego

Uważaj przy wyborze miejsca, w którym zostanie umieszczone przyłącze wodne. Powinno ono być łatwo dostępne dla pracowników usługowych, a jednocześnie nie przeszkadzać w użytkowaniu domu. Najlepiej, jeśli umieścisz przyłącze w pobliżu garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym.

Montaż zlewozmywaka i toalety

Podczas montażu zlewozmywaka i toalety pamiętaj, aby starannie zamocować rury. To właśnie od nich zależy, czy instalacja będzie działała poprawnie. Warto zwrócić uwagę na to, jakie złączki należy wykorzystać. Zwykle stosuje się złączki typu kompresyjnego, ale można też zdecydować się na złączki kulkowe.

Kontrola ciśnienia

Ważnym etapem budowy instalacji jest kontrolowanie ciśnienia instalacji. Dzięki temu będziesz mógł wykryć ewentualne wycieki rur i zabezpieczyć je przed uszkodzeniem. Ciśnienie w instalacji powinno wynosić ok. 3-5 at.

Montaż systemu odprowadzania ścieków

System odprowadzania ścieków musi być zbudowany tak, aby działał w sposób skuteczny oraz odprowadzał wszelkie zanieczyszczenia. Musisz pamiętać, że wraz z odpływem wody przez rury odprowadzające, następuje również odpływ powietrza. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby umożliwić przepływ powietrza przez rury.

Podsumowanie

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest bardzo ważnym elementem każdego domu. Dlatego tak ważne jest, aby była ona wykonana zgodnie z najnowszymi normami i standardami oraz z największą dbałością o szczegóły. Dzięki temu unikniesz zbędnych kłopotów związanych z nieszczelnością instalacji, a cały system będzie działał bez zarzutów.