Jak odświeżyć drewniane meble ogrodowe: Konserwacja i renowacja

Drewniane meble ogrodowe to jedne z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych elementów, które możemy umieścić w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Niestety, ciągłe narażenie na działanie czynników atmosferycznych, jak wilgoć, promienie słoneczne, deszcz czy śnieg, może wpłynąć na wygląd naszych mebli, co ostatecznie prowadzi do pogorszenia ich estetyki i funkcjonalności. W tym artykule omówimy, jak odświeżyć drewniane meble ogrodowe, przeprowadzając konserwację i renowację, aby zachować ich piękno i funkcjonalność na dłużej.

  1. Wstępne przygotowanie mebli

Zanim przystąpisz do konserwacji lub renowacji drewnianych mebli ogrodowych, upewnij się, że do takiego remontu faktycznie jest potrzeba. Często bowiem wystarczy lekki lifting, polegający na umyciu mebli poprzez użycie wody z mydłem, a częściowo szybkie składanie i konserwację śrub lub kołków i zamocowanie ich na nowo.

  1. Usuwanie starej farby i lakieru

Jeśli meble już wyglądają nieco szpecąco, to warto zacząć od usunięcia starej farby lub lakieru. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych detergentów, suchej szczotki lub szlifierki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku drewnianych mebli, nie trzeba zdejmować całego lakieru lub farby, aby przystąpić do konserwacji.

  1. Szlifowanie powierzchni mebli

Po usunięciu starej farby lub lakieru, warto przystąpić do szlifowania powierzchni mebli, by zniwelować wszelkie odciski i ubytki. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego lub szlifierki szlifierskiej. Gładki i równy powierzchnia drewna umożliwi nam idealne nałożenie nowej farby lub lakieru i sprawi, że meble będą wyglądały jak nowe.

  1. Malowanie mebli

Po przygotowaniu powierzchni mebli, nadszedł czas na nałożenie nowej farby lub lakieru. Przed nałożeniem farby należy jednak upewnić siądach kolorze, który chcemy uzyskać, wybierając odpowiedni odcień, który będzie pasował do naszych mebli i ogrodu. Dobrze założyć rękawiczki ochronne, a także odpowiednią maskę ochronną. Pamiętajmy, że ważne jest, aby farba lub lakier były dobrze mieszane i miały odpowiednią konsystencję, aby uzyskać równe i idealnie równomierne wykończenie.

  1. Konserwacja drewnianych mebli

Po tym jak meble zostały pomalowane, warto zająć się ich konserwacją, która może przedłużyć ich żywotność i zachować ich piękno na dłużej. Najlepiej użyć specjalistycznych środków konserwujących, które będą chronić meble przed promieniowaniem UV, kurzem, wilgocią i insektami. Możemy też zdecydować się na impregnację, która wodoodporna drewno.

  1. Wymiana elementów mebli

Jeśli po renowacji, nasze meble wydają się dalej niezbyt ciekawe, możemy zdecydować się na wymianę poszczególnych elementów. Można wymienić np. blaty stołów, siedziska lub oparcia krzeseł, dzięki czemu uzyskamy nowoczesne i estetyczne meble ogrodowe.

  1. Przechowywanie drewnianych mebli

Aby drewniane meble ogrodowe pozostały w doskonałej kondycji na dłuższą metę, warto zadbać o ich właściwe przechowywanie. W sezonie zimowym, warto ustawić je w suchym i ciepłym miejscu, np. w pomieszczeniu gospodarczym lub w piwnicy. Ważne również, aby meble były pokryte specjalnym pokrowcem, który ochroni je przed kurzem, wilgocią i insektami.

Podsumowanie

Konserwacja i renowacja drewnianych mebli ogrodowych to nie tylko sposób na odświeżenie ich wyglądu, ale także na przedłużenie ich żywotności i funkcjonalności. Najważniejsze, aby postępować zgodnie z zaleceniami, wybierać odpowiednie farby i lakiery do drewna, jak również używać specjalistycznych środków konserwujących. Warto również pamiętać o właściwym przechowywaniu mebli, aby zachować ich piękno na dłużej.