Drzwi zewnętrzne. Na jakie materiały warto postawić?

Drzwi zewnętrzne zapewniają nam bezpieczeństwo, chronią nas jednocześnie przed chłodem i hałasem. Drzwi wejściowe mają spełniać wiele praktycznych funkcji, nie możemy jednak zapominać, iż są one wizytówką naszego domu. Jak wybrać drzwi wejściowe? Na jakie materiały postawić? Oto najpopularniejsze rozwiązania.

Drzwi zewnętrzne bardzo często wykonane są z drewna – materiału ponadczasowego, cenionego za dobrą izolację akustyczną i termiczną. Jedyną wadą takich drzwi jest to, iż drewno nie jest materiałem odpornym na warunki pogodowe, a to oznacza, że po dłuższym czasie mogą się pojawić pewne odkształcenia. Dla tych, którym zależy na trwałości, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać drzwi wejściowe ze stali, które często pokrywa okleina lub płyta mdf. Dzięki temu drzwi stają się bardziej przyjazne dla oka i lepiej sprawdzają się jako ozdoba głównej elewacji. Drzwi wejściowe mogą zostać wykonane również z aluminium. W tym przypadku bardzo ważną sprawą jest ich ocieplenie, najlepiej za pomocą pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, styropianu lub poliamidu. Takie drzwi, choć ciężkie i sztywne, są cenione za swoje właściwości izolacyjne. Inną propozycją, z jakiej można skorzystać, są drzwi z włókna szklanego. W tym przypadku nie trzeba się martwić o izolację, gdyż włókno szklane skutecznie chroni zarówno przed hałasem, jak i niskimi temperaturami. Jedyną słabą stroną takiego rozwiązania jest dość wysoka cena.

Bez względu na to, jaki rodzaj drzwi wejściowych pojawi się w naszym domu, musimy zadbać, by ich wygląd pasował zarówno do elewacji, jak i najbliższego otoczenia domu. Dzięki temu drzwi staną się wspaniałą ozdobą domu i wizytówką, z której będziemy mogli być dumni.