Jak wybrać odpowiednie meble do salonu: Praktyczne wskazówki dla funkcjonalnego wystroju

Planowanie wyposażenia salonu

Salon to miejsce w domu, gdzie najczęściej przyjmujemy gości, odpoczywamy po ciężkim dniu pracy, czytamy książki lub oglądamy telewizję. Aby jednak spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio zaprojektowany i wyposażony w meble. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dobrać odpowiednie meble do Twojego salonu.

 1. Zdobądź pomiarową mapę salonu

Przed rozpoczęciem szukania mebli dla Twojego salonu, warto zdobyć pomiarową mapę przestrzeni. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych błędów podczas doboru mebli oraz przetestowanie różnych aranżacji. Mapę pomiarową najlepiej sporządzić na papierze lub za pomocą specjalnej aplikacji.

 1. Zdefiniuj styl swojego salonu

Wybór stylu dla Twojego salonu zależy od Twoich preferencji oraz od tego, jakie aktywności są w nim przeważające. Jeśli chcesz, aby salon był miejscem relaksu, postaw na styl bardziej klasyczny i przytulny. Jeśli planujesz często przyjmować gości, styl nowoczesny i funkcjonalny będzie idealnym wyborem.

 1. Określ kolorowe wzornictwo

Kolorowe wzornictwo jest jednym z kluczowych elementów w wystroju Twojego salonu. Aby uniknąć rozczarowania, wybierz palety kolorów, które podobają Ci się i które pozostaną modne przez długi czas. Jeśli masz już kolorowe wzornictwo, zwróć uwagę na to, aby meble pasowały do kolorów ścian oraz podłogi.

 1. Określ funkcje mebli, których potrzebujesz

Przed kupnem mebli, określ funkcje, jaką mają spełniać. Jeśli głównym celem salonu jest relaks, rozważ zakup wygodnej sofy lub fotela. Jeśli planujesz często przyjmować gości, warto zainwestować w zmywalne narzuty lub obrusy.

 1. Określ przestrzeń, w której będą umieszczone meble

To nie jest zawsze łatwe zadanie, gdy chodzi o umieszczenie mebli w salonie. Najlepiej, aby umieścić meble w taki sposób, aby w łatwy sposób można było się poruszać po pokoju. Unikaj także przeszkadzających przeszkód wokół innych mebli.

 1. Wyznacz swój budżet

Aby odpowiednio dobrać meble do Twojego salonu, musisz określić swój budżet. Wybór mebli zależy od sytuacji finansowej, lecz to nie oznacza, że osoby z mniejszym budżetem muszą zadowolić się gorszej jakości meblami.

Dla osób z mniejszym budżetem:

 • Wybierz kilka podstawowych elementów, które są najważniejsze dla Twojego salonu
 • Postaw na proste i funkcjonalne meble
 • Kupuj meble z wyprzedaży lub takie które są używane, ale w dobrym stanie
 • Postaw na dobre oświetlenie i dekoracje, które są tańsze niż meble
 1. Znajdź twórców mebli

Ostatnim krokiem jest znalezienie odpowiedniego producenta mebli, który będzie dostarczał Ci takie meble, jakie są potrzebne do Twojego salonu. Niektóre firmy zajmują się produkcją mebli według indywidualnych zleceń, na przykład podczas zamawiania szaf kuchennych i mebli łazienkowych. Poszczególne firmy meblowe oferują również szeroki wybór mebli do salonu, w różnych kolorach, stylach i materiałach.

Podsumowanie

Dobór odpowiednich mebli do Twojego salonu nie jest łatwym zadaniem. Wymaga to od Ciebie zdefiniowania swoich potrzeb, stylu, kolorów oraz uzyskania pomiarów. Dzięki odpowiedniej aranżacji, funkcjonalnym meblom oraz dobrze dobranej kolorystyce Twój salon będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale będzie również funkcjonalny.