Jak odświeżyć ceramikę łazienkową: Skuteczne metody czyszczenia i odnawiania

Metody czyszczenia ceramiki łazienkowej

Ceramika łazienkowa to materiał, który niestety bardzo szybko traci swój dawny blask. Wszyscy, którzy już od dłuższego czasu korzystają z takich elementów, wiedzą, że często wystarczy jedno niewłaściwe użycie produktu czyszczącego, aby zacząć zauważać pierwsze oznaki zużycia. W takiej sytuacji warto zastanowić się, jak o odświeżyć ceramikę łazienkową i jakie metody czyszczenia i odnawiania warto zastosować. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby.

  1. Odnawianie fug

Często okazuje się, że to właśnie fugi między płytkami ceramiki są najbardziej narażone na zniszczenie. W takiej sytuacji dobrze sprawdza się specjalna pasta do fug, która pozwoli na ich odświeżenie. Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię fug, a następnie nałożyć pastę, pozostawiając ją na kilka minut. Po odczekaniu czasu, należy ją dokładnie zetrzeć gąbką lub ściereczką.

  1. Czyszczenie metodą zimnego ognia

Inną skuteczną metodą jest zastosowanie środka czyszczącego na bazie kwasu solnego, który charakteryzuje się tzw. zimnym ogniem. Działa on zarówno na osady z wody, jak i na rdzę. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie takiego środka jest bardzo delikatne, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.

  1. Woda utleniona i soda oczyszczona

Innym sposobem jest zastosowanie mieszanki wody utlenionej i sody oczyszczonej. W takim przypadku, należy najpierw wymieszać oba składniki w równej proporcji, a następnie nałożyć na brudne miejsca i odczekać kilka minut. Po upływie czasu, wystarczy wyczyścić daną powierzchnię ściereczką.

  1. Olejek z eukaliptusa

Kolejny sposób to zastosowanie olejku z eukaliptusa. Należy go wlać do miski z ciepłą wodą i tą mieszanką przetrzeć całą powierzchnię płytek. Efekt jest zaskakujący i bardzo skuteczny. Warto jednak pamiętać, aby olejek był dobrej jakości i nie zawierał sztucznych dodatków.

  1. Czyszczenie octem

Ocet to uniwersalny środek, który świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni. Można go użyć również do czyszczenia ceramiki łazienkowej. Do uzyskania efektu, najlepiej zalać ocet do butelki z atomizerem, spryskiwać nim powierzchnię i pozostawić na kilka minut. Następnie wystarczy przetrzeć powierzchnię ściereczką i powtórzyć procedurę kilka razy.

  1. Czyszczenie parowe

Metodą, która zyskuje coraz więcej zwolenników, jest czyszczenie parowe. W takim przypadku, należy zainwestować w specjalne urządzenie, które generuje parę i użyć go do przemywania powierzchni ceramiki. Dzięki wysokiej temperaturze pary możliwe jest skuteczne usunięcie zanieczyszczeń.

  1. Odnawianie powłoki

Często problemem z ceramiką łazienkową jest nie tylko utrata blasku, ale również zniszczenie powłoki ochronnej. W takim przypadku, niezbędne jest zastosowanie specjalnych środków, które pozwolą na odnowienie powłoki. W sklepach budowlanych można znaleźć szereg produktów tego typu, które bez problemu pozwolą nam na odświeżenie naszej ceramiki.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego sposobu czyszczenia ceramiki łazienkowej zależy przede wszystkim od rodzaju zanieczyszczeń i skażeń, jakie na niej występują. Warto jednak pamiętać o tym, żeby stosować jedynie sprawdzone i bezpieczne metody, aby nie zniszczyć jeszcze bardziej ceramiki. Wybierając wymienione w artykule sposoby, w najkrótszym czasie będziemy mogli cieszyć się odświeżoną i lśniącą powierzchnią łazienki.