Jak określić właściwy rozmiar dla stolika kawowego?

Stoliki kawowe to ten tym mebli, który zwykle umieszcza się w salonach. Odgrywają ważną rolę. Stają się miejscem, na którym domownicy odkładają różne przedmioty pomagające im w odpoczynku. Można kłaść na nich filiżanki z kawą czy herbatą, by raczyć się nimi podczas czytania książek, albo umieszczać na występującym pod nimi blatem książki i gazety, by w każdej chwili móc sięgnąć po ulubioną powieść lub magazyn z najnowszymi wiadomościami. Jeżeli stolik ma dobrze spełniać swoje podstawowe funkcje, musi mieć jednak odpowiednią wielkość. Jaki powinien zatem być jego rozmiar? Jak go samodzielnie określić?

Na samym początku zajmiemy się wysokością. Każdy parametr związany z rozmiarem najlepiej ustalić oddzielnie. A wysokość stolika powinna być dostosowana do wysokości kanapy. Meble, które już znalazły się w strefie wypoczynkowej, zadecydują o różnych parametrach blatu. Jeżeli więc wysokość siedziska kanapy wynosi czterdzieści centymetrów, wysokość stołu powinna wynosić przynajmniej tyle samo, a najlepiej – o kilka centymetrów więcej. Gdyby blat okazał się niższy, stałby się mało praktyczny i niezbyt użyteczny. Domownicy musieliby się do niego schylać, co na pewno nie umiliłoby im chwil odpoczynku.

Za taki standard uznaje się stolik kawowy o wysokości czterdziestu pięciu centymetrów. Jest to dla niego absolutne minimum, dlatego blat w żadnym wypadku nie może być niższy. Może być jednak wyższy. Jeżeli ustawiona wcześniej kanapa jest masywna i duża, prawdopodobnie lepiej zaprezentuje się przy niej stolik o wysokości wynoszącej jakieś 50-55 centymetrów. A jak ustalić optymalną dla niego długość? Otóż zakłada się, by długość blatu była równa dwóm trzecim długości kanapy.

W grupie stolików kawowych występują też bardzo specjalistyczne meble, nazywane stolikami pomocniczymi. Nie ustawia się ich na przeciwko kanapy, ale tuż obok niej, tworząc z nich dodatkowe miejsce do przechowywania różnych przedmiotów. Takie stoliki mogą być już nieco wyższe od tych standardowych.