Inspiracje architektoniczne: Jak stworzyć retro i vintage dom

Jak stworzyć vintage i retro dom?

Każdy z nas chciałby mieć wyjątkowe mieszkanie, które będzie odbiegać od standardów. Jeśli idzie o urządzenie wnętrz, jedną z ciekawych opcji jest styl vintage i retro. W tym artykule podpowiemy, jak uzyskać taki efekt w domu.

Tworząc vintage i retro dom, musimy postawić na odpowiednie kolory. Bazować możemy na pastelach i pudrowych odcieniach. Ważne jest, żeby nie przesadzać i nie mieszać w jednym pomieszczeniu zbyt wielu barw. Właściwie dobrany kolor ścian, mebli i elementów dekoracyjnych wpłynie pozytywnie na ostateczny efekt. W przypadku stylu retro, możemy postawić na mocniejsze, bardziej wyraziste kolory.

Równie ważne, co kolory, są materiały i faktury. W stylu vintage idealnie sprawdzą się tkaniny jak welur, aksamit, koronki czy hafty. Takie dodatki pozwolą nam uzyskać ciepły i przytulny klimat w pomieszczeniu. Również meble powinny być wykonane z naturalnych, zwykle ciemniejszych drewnianych płyt. W przypadku stylu retro, metalowe lub chromowane elementy dają niesamowity efekt.

W stylu vintage i retro niesamowicie istotne są dekoracje, które wprowadzą odpowiedni klimat. Inspiracją mogą być tutaj stare zdjęcia, ręcznie malowane obrazy, stare zegary, sztućce czy lampy. Mając w pamięci zasady harmonii kolorystycznej, możemy połączyć ze sobą różne przedmioty.

Styl vintage kojarzy nam się z czasami sprzed II wojny światowej, a styl retro z lat 50-tych i 60-tych XX w. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by połączyć w jednym wnętrzu elementy z obu stylów. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Jednym z ciekawych rozwiązań jest połączenie mebli ze stylu vintage z nowoczesnymi przedmiotami.

Wałek malarski w ręku i świeżo pomalowane ściany to początek urządzania vintage i retro domu. O ile łatwo ostatnie trzy fazy realizować w 100% na własną rękę, o tyle początkowe trzy wymagają pewnego doświadczenia. Pomieszczenia po wymianie, albo przemalowaniu ścian często wyglądają jak bezujemne i odsłaniają wszystkie niedoskonałości mebli i innych ozdób, dlatego warto skonsultować swój projekt z dekoratorem wnętrz.

Ostatnią kwestią na której trzeba się skupić to oświetlenie. Słabe, białe światło daje jedynie wrażenie biurokratycznego miejsca oficjalnych spotkań biznesowych albo gabinetu dentystycznego. W przypadku wnętrz urządzonych w stylu vintage i retro warto zwrócić uwagę na odpowiednie, ciepłe oświetlenie. Możemy tu korzystać z powieszonych lamp i abażurów oraz kinkietów i lampek stojących, tzw. żyrandoli na łańcuchach. Wszystkie te elementy mają jedno na celu – uzupełnić charakterizujący dany styl charakter.

Podsumowując, urządzając vintage i retro dom, należy zwrócić uwagę na kolory, materiały, faktury i dekoracje. Dzięki zastosowaniu prawidłowej symetrii kolorystycznej i połączeniu różnych elementów w jedno, można uzyskać ciekawy efekt i unikatową atmosferę w mieszkaniu.