Aranżacja ogrodu: Pomysły na piękny i funkcjonalny ogród

Projektowanie i aranżacja ogrodu jest niczym niezwykłym. Daje możliwość połączenia pracy twórczej z ratowaniem środowiska naturalnego. Ogrody to miejsca, które nas otaczają, i stanowią pewnego rodzaju oddech dla ludzi. Ogród jest wizytówką naszego domu i jego wygląd powinien zachęcać gości do odwiedzenia nas.

Planowanie przestrzeni

Praktycznie zawsze istnieją ograniczenia w związku z rozmiarem naszych terenów. Aby uzyskać praktyczny i atrakcyjny ogród, najpierw trzeba zrobić wstępny plan wykorzystania przestrzeni.

  1. Plan przestrzeni i orientacja
    To zależy od orientacji geograficznej i rozmieszczenia różnych obszarów. Dobrze zaplanowana przestrzeń pozwoli uprościć zadanie przy budowaniu poszczególnych obszarów ogrodu, takich jak: donice, ścieżki, baseny, oczka wodne, a pozostawienie miejsca od strony zachodniej dla działek stworzy idealne miejsce do przyjemnego odpoczynku.

  2. Dzielone przestrzenie
    Różne sekcje mają swoje konkretne przeznaczenie. Możemy zdefiniować np. teren jadalny, miejsce na grilla, ogródek ziołowy etc. W ten sposób łatwiej będzie nam dobrać rośliny czy dodatki dekoracyjne i oddzielone przestrzenie pozwolą z łatwością przemieszczać się.

  3. Wysokość i kształty
    Wysokość i kształty roślin lub budynków mieszkalnych są ważne, gdyż stanowią punkty orientacyjne dla naszych wzroków. Kombinacja roślin o różnej wysokości sprawi, że ogród nabierze większej głębi, a nieregularne kształty dodadzą naturalnego wyglądu.

Roślinność

Ogród to przede wszystkim rośliny. Odpowiednio dobrane gatunki dzięki swym kolorom, kształtom i zapachom stworzą interesujący klimat. Różnorodność roślin nęci różnorodne gatunki dzikich ptaków lub owadów, więc powinniśmy myśleć nie tylko o estetyce ogrodu, ale także o naszych małych przyjaciołach.

  1. Roślinność zgodna z terenem
    Jedną z naszych głównych trosk powinno być to, by wybrać rośliny, które są zgodne z klimatem i glebą, na której będzie się znajdować nasz ogród. W przeciwnym razie rośliny mogą nie przetrwać, nie kwitnąć i w efekcie przynieść nam tylko frustrację. Wybierając rośliny dobrze jest zrobić wstępne badania, najlepiej konsultując się z doświadczonymi specjalistami.

  2. Ochrona środowiska
    Warto zdecydować się na rośliny, które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Unikajmy używania pestycydów lub nawozów chemicznych. Jeśli będziemy ich używać, zawsze stosujmy zgodnie z zaleceniami, ponieważ zbyt wiele schadza roślinom lub może przynieść nam szkodę.

  3. Wzrost roślin
    Kombinacja roślin o różnych wzrostach zapewni atrakcyjność naszego ogrodu przez cały rok. Rośliny o pionowym wzroście pomagają wydobyć piękno kamiennych murów lub drewnianej wiaty, a po pełnym wzroście zacienią miejsca, gdzie chcemy się wypocząć.

  4. Wodne środowisko
    Oczko wodne, fountanną lub niewielkie oczko wodne, to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodu. Nawet jeśli nie mamy dużo miejsca na naszej działce, oczko wodne nadal będzie stanowić interesujący punkt wizualny.

Podsumowanie

Ogród jest ważnym źródłem relaksu, odpoczynku, rodzinnych zabaw i imprez. jak również, to nasza wizytówka. Dzięki dobrym planom, odpowiedniej roślinności, dbaniu o środowisko i optymalnemu wykorzystaniu powierzchni, każdy ogród może być miejscem, z którego będziemy dumni. W końcu to nasze miejsce wypoczynku, gdzie czujemy się jak w domu.